Metody demontażu konstrukcji stalowych
Można śmiało powiedzieć, że proces wyburzania jakiejkolwiek konstrukcji jest równie skomplikowany, jak proces jej wznoszenia. Co ciekawe firma, która podejmuje się demontażu danej konstrukcji, powinna doskonale znać sposób jej wznoszenia. Metody osadzania konstrukcji, rodzaje połączeń i wiele innych czynników mają decydujący wpływ na wybór sposobu demontażu i efektywność prowadzonych prac. Mówiąc o demontażu konstrukcji stalowych najczęściej mamy na myśli różnego rodzaju hale produkcyjne i magazynowe czy słupy energetyczne. Okazuje się jednak, że konstrukcji, które mogą wymagać demontażu jest o wiele więcej.
Jakiego rodzaju konstrukcje stalowe są poddawane demontażowi?
Demontaż konstrukcji stalowych może obejmować następujące obiekty i elementy:
- Hale i magazyny
- Linie przemysłowe
- Linie technologiczne
- Linie produkcyjne
Każdy obiekt i konstrukcja wymaga indywidualnego podejścia do usługi demontażu. Nie chodzi tylko o sposób prowadzenia prac, ale także o rodzaj stosowanego sprzętu. Nie każdy obiekt można zdemontować wyłącznie używając narzędzi ręcznych. Do wielu konstrukcji konieczne jest zastosowanie dedykowanych maszyn.
Jakie metody demontażu są stosowane w przypadku konstrukcji stalowych?
Demontaż konstrukcji stalowych nie zawsze opiera się tylko na rozkręceniu czy pocięciu jej elementów za pomocą palnika. Aby możliwe było ręczne cięcie, konieczne jest wcześniejsze obalenie całej konstrukcji. Demontaż obiektów ze stali może być wykonywany przy zastosowaniu następujących metod:
- Przez obalanie i rozrywanie przy użyciu liny i ciągnika
- Przy pomocy specjalistycznych maszyn wyburzeniowych, które są wyposażone w osprzęt przystosowany do cięcia stali
- Przy pomocy maszyn budowlanych jak spycharki, koparki czy ładowarki
- Przez cięcie konstrukcji tarczami diamentowymi, linami diamentowymi oraz lancami wodnymi
Budynki o relatywnie niedużej wysokości najlepiej jest demontować z wykorzystaniem maszyn wyburzeniowych zaopatrzonych w specjalne szczęki. Szczęki te z łatwością są w stanie przeciąć grube, stalowe belki. Budynki wysokie, które jednakże są w zasięgu maszyn naziemnych, można obalać przy użyciu specjalistycznych maszyn budowlanych na podwoziu koparek, które są wyposażone w przedłużane ramię wyposażone w szczęki do cięcia stali. Ten sposób burzenia idealnie sprawdza się w przypadku hal przemysłowych.
Po obaleniu konstrukcji najbardziej optymalnym sposobem przygotowania elementów konstrukcji do transportu jest oczywiście pocięcie poszczególnych części palnikiem. W sytuacji, kiedy elementy konstrukcji są łączone śrubami ich demontaż polega na rozkręceniu poszczególnych połączeń. W ten sposób można dosyć łatwo uzyskać elementy o wymiarach, które pozwolą na załadunek na kontener i bezpieczny transport do skupu złomu. W przypadku kompaktowych konstrukcji bardzo często możliwy jest demontaż wyłącznie przy użyciu palnika. Wyższe konstrukcje wymagają zastosowania specjalistycznego sprzętu.
Sposób i plan prowadzenia rozbiórki w każdym przypadku jest ustalany indywidualnie. Musi być poprzedzony oględzinami i analizą danej konstrukcji. Na tej podstawie wykwalifikowana firma jest w stanie dobrać optymalny, pod względem bezpieczeństwa, czasu i kosztów, sposób rozbiórki.